Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Яка користь і шкода високих доз вітаміну B12?

Яка користь і шкода високих доз вітаміну B12?

Користь | Корисно або шкідливо | дозування | висновки

Вітамін B12 є водорозчинним живильною речовиною, яке відіграє важливу роль у вашому організмі.

Деякі люди думають, що прийом високих доз B12, а не рекомендована добова норма споживання, є найкращим для їхнього здоров’я.

Ця практика змусила багатьох замислитися, скільки цього вітаміну є занадто великим.

У цій статті розглядаються користь для здоров’я, а також потенційні ризики прийому мегадоз вітаміну B12.

Користь прийому добавок з вітаміном B12

Немає сумнівів, що вітамін B12 необхідний для здоров’я.

Це поживна речовина відповідає за численні функції в вашому організмі, включаючи утворення червоних кров’яних клітин, вироблення енергії, освіту ДНК і підтримку нервів (1).

Хоча вітамін B12 міститься в багатьох продуктах, таких як м’ясо, птиця, морепродукти, яйця, молочні продукти і збагачені злаки, багато людей не отримують достатнього його кількості.

Деякі захворювання, такі як запальне захворювання кишечника (ВЗК), деякі ліки, генетичні мутації, вікові та дієтичні обмеження — все це може сприяти збільшенню потреби в B12.

Дефіцит вітаміну B12 може привести до серйозних ускладнень, таких як ушкодження нервів, анемія і втому, тому люди, що піддаються ризику, повинні додавати в свій раціон високоякісні добавки B12 (2).

У той час як люди, які споживають достатню кількість продуктів, багатих вітаміном B12, і здатні правильно засвоювати і використовувати це поживна речовина, не обов’язково потребують добавках, прийом додаткової кількості вітаміну B12 пов’язаний з деякими корисними ефектами в відношення здоров’я.

Наприклад, дослідження показують, що прийом добавок B12 може принести користь людям без дефіциту наступними способами:

Хоча добавки B12 зазвичай використовуються для підвищення рівня енергії, в даний час немає доказів того, що більша кількість B12 збільшує рівень енергії у людей з достатнім рівнем цього вітаміну.

Проте добавки B12, швидше за все, підвищать рівень енергії у тих, хто відчуває дефіцит, так як це поживна речовина грає важливу роль в перетворенні їжі в енергію.

Висновок:

Вітамін B12 є важливим живильною речовиною, необхідним для утворення червоних кров’яних клітин, синтезу ДНК і багатьох інших життєво важливих процесів. Добавки можуть допомогти поліпшити настрій і зменшити симптоми депресії у тих, хто не відчуває нестачі в цьому вітаміні.

Приймати високі дози B12 корисно або шкідливо?

Оскільки B12 є водорозчинним вітаміном, він вважається безпечним навіть у великих дозах.

Для B12 не було встановлено верхнього допустимого рівня споживання (ВДУП) через його низького рівня токсичності. ВДУП відноситься до максимальної добової дози вітаміну, яка навряд чи буде викликати побічні ефекти у населення в цілому.

Цей поріг не був встановлений для B12, тому що ваш організм виділяє те, що він не використовує через вашу сечу.

Проте прийом B12 в надзвичайно високих дозах був пов’язаний з деякими негативними побічними ефектами.

Кілька досліджень показали, що мегадози вітаміну можуть призвести до спалахів акне і розацеа — захворювання шкіри, яке викликає почервоніння і гнійні прищі на обличчі.

Проте слід зазначити, що більшість цих досліджень були зосереджені на ін’єкціях високих доз, а не на прийомі пероральних добавок (5, 6, 7).

Також є деякі дані, що свідчать про те, що високі дози B12 можуть привести до негативних наслідків для здоров’я людей з цукровим діабетом або захворюваннями нирок.

Одне дослідження показало, що у людей з діабетичною нефропатією (втрата функції нирок через цукрового діабету) зазначалося більш швидке зниження функції нирок при прийомі високих доз вітамінів групи B, в тому числі 1 мг в день B12.

Більш того, учасники, які одержували високі дози вітамінів групи B, мали більший ризик серцевого нападу, інсульту і смерті в порівнянні з тими, хто отримував плацебо (8).

Інше дослідження за участю вагітних жінок показало, що надзвичайно високий рівень B12 через вітамінних добавок збільшує ризик розлади аутистичного спектру у їх потомства (9).

Хоча є докази того, що добавки з B12 можуть викликати негативні наслідки для здоров’я, дослідження показали, що щоденний пероральний прийом добавки до 2 мг (2000 мкг) безпечний і ефективний при лікуванні дефіциту B12 (10).

Для довідки, рекомендована добова норма споживання (РСНП) вітаміну B12 становить 2,4 мкг як для чоловіків, так і для жінок, хоча вагітні та жінки відчувають підвищену потребу (11).

Висновок:

Хоча є деякі свідчення того, що дуже високі дози B12 можуть викликати несприятливі наслідки для здоров’я в певних групах населення, мегадози цього вітаміну зазвичай використовуються для безпечного і ефективного лікування дефіциту B12.

Скільки B12 ви повинні приймати?

Для здорових людей, які не схильні до ризику дефіциту B12, правильне харчування має забезпечувати всі потреби організму в B12.

До кращих харчових джерел цього вітаміну відносяться яйця, червоне м’ясо, птиця, морепродукти, молоко, йогурт, збагачені злаки, харчові дріжджі і збагачене молоко рослинного походження.

Проте особам, які беруть ліки, що впливають на засвоєння B12, вагітним або годуючим жінкам, веганам і всім, хто страждає на захворювання, негативно впливає на засвоєння поживних речовин або підвищує потреба в B12, слід розглянути можливість прийому добавки.

Крім того, дані популяційних досліджень показують, що дефіцит B12 у літніх людей є звичайним явищем, тому рекомендується, щоб дорослі старше 50 років брали добавки (12).

У той час як мегадози до 2000 мкг вважаються безпечними при лікуванні дефіциту B12, завжди краще уникати надмірної кількості будь-якого вітаміну, особливо коли він не потрібен.

Хоча щоденні високі дози B12 навряд чи можуть завдати шкоди більшості людей, слід уникати надзвичайно високих доз, якщо це не призначено медичним працівником.

Якщо ви вважаєте, що у вас може бути дефіцит B12, поговоріть зі своїм лікарем, який може порекомендувати вам відповідне лікування в залежності від вашого рівня дефіциту.

Хоча для B12 не було встановлено верхнього допустимого рівня споживання, здатність вашого організму засвоювати вітамін залежить від того, скільки йому дійсно потрібно.

Наприклад, за оцінками, тільки 10 мкг добавки B12 по 500 мкг насправді засвоюється у людей без дефіциту (13).

З цієї причини людям без підвищеної потреби не потрібно приймати високі дози B12.

Висновок:

Хоча прийом добавок B12 необхідний для людей з підвищеною потребою в цьому вітаміні, тим, у кого немає дефіциту, немає необхідності приймати великі дози.

Підведемо підсумок

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: