Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Жовчнокам’яна хвороба: причини, симптоми, лікування, профілактика

Жовчнокам'яна хвороба: причини, симптоми, лікування, профілактика

Камені в жовчному міхурі є затверділим шлунковим соком, який може спровокувати утворення камнеобразних структур не тільки в жовчному міхурі, а й в печінці та підшлунковій залозі.

Ваш жовчний міхур являє собою невеликий, грушоподібний орган в правій стороні живота, якраз під вашою печінкою. У жовчному міхурі знаходиться виробляється в печінці травна рідина під назвою жовч, яка виділяється в тонку кишку.

Камені в жовчному міхурі можуть варіюватися в розмірах від зовсім крихітних (розміром з піщинку) до дуже великих (розміром з маленьке куряче яйце). У деяких людей утворюється тільки один жовчний камінь, в той час як у інших можуть утворюватися безліч каменів в жовчному міхурі.

Жовчнокам’яна хвороба досить поширена в розвинених країнах. Людям, допитливим симптоми жовчнокам’яної хвороби, як правило, потрібне хірургічне втручання для видалення жовчного міхура. Люди з жовчнокам’яну хворобу, що не викликає яких-небудь ознак і симптомів, як правило, не потребують лікування.

Причини жовчнокам’яної хвороби

Високий рівень холестерину в жовчному міхурі

Вважається, що причиною утворення каменів в жовчному міхурі є дисбаланс в хімічному складі жовчі, що знаходиться всередині жовчного міхура. До сих пір невідомо що саме призводить до дисбалансу хімічного складу жовчі, однак, відомо, що камені в жовчному міхурі можуть утворитися в тому випадку, якщо:

Ці два фактори сприяють утворенню крихітних кристалів в жовчі, початківців поступово зростати (часто протягом багатьох років) і перетворюються в тверді камені, які можуть варіюватися в розмірах, від зовсім маленьких (розміром з піщинку) до дуже великих (розміром з гальку — до 5 см).

Іноді може утворитися тільки один камінь, але все ж, частіше за все з’являються кілька каменів одночасно, що стає причиною появи певних симптомів.

Хто в групі ризику

Люди з ожирінням в групі ризику

Камені в жовчному міхурі частіше зустрічаються у наступних груп людей:

Також до групи ризику входять жінки, які беруть комбіновані оральні контрацептиви або проходять терапію естрогенами в високих дозах (яка іноді використовується для лікування остеопорозу, раку молочної залози і лікування припливів у період менопаузи) також схильні до підвищеного ризику утворення каменів в жовчному міхурі.

Симптоми жовчнокам’яної хвороби

У багатьох людей, які страждають на жовчнокам’яну хворобу, не виникає жодних проявів захворювання. Ці люди можуть навіть не здогадуватися про їх наявності до тих пір, поки не будуть обстежені за допомогою діагностичного обладнання, як правило, прийшовши в поліклініку з іншою проблемою.

Проте, симптоми жовчнокам’яної хвороби можуть з’явитися, коли камінь тимчасово блокує один з жовчних проток. Жовчні протоки — це трубчасті відгалуження, що несуть жовч з печінки в жовчний міхур, а потім в травну сістему. В більшості випадків, це викликає біль в животі, хоча деякі люди також відчувають інші симптоми каменів в жовчному міхурі, якщо сталася значна закупорка або камінь закупорив іншу частину травної системи.

Біль в животі

Біль в животі є основним симптомом

Найбільш частим симптомом жовчнокам’яної хвороби є раптова, сильний біль в животі, що триває, як правило від 1 до 5 годин (хоча іноді вона може тривати тільки декілька хвилин). Цей стан відомо, як жовчна колька.

Біль може відчуватися:

Біль не проходить навіть коли ви сходите в туалет. Спровокувати закупорку жовчної протоки може вживання жирної їжі, у зв’язку з чим, напад болю може статися в будь-який час дня і навіть здатний розбудити вас вночі.

Жовчні коліки, як правило, бувають нечасто. Після нападу болю, це може повторитися через кілька тижнів або місяців.

На додаток до гострих болів при жовчної коліці, деякі люди також можуть відчувати надмірне потовиділення, нудоту або блювоту.

Лікарі відносяться до каменів в жовчному міхурі, які викликають напади жовчної кольки, як до «неускладненій жовчнокам’яної хвороби».

Інші симптоми

У незначної кількості людей, жовчнокам’яна хвороба може призвести до більш серйозних проблем, в разі, коли камені перешкоджають відтоку жовчі протягом більш тривалого періоду часу або переміщуються в інші органи (наприклад, в підшлункову залозу або тонкий кишечник).

Якщо це станеться, у вас можуть виникнути такі симптоми:

Лікарі ставляться до цього більш важкого стану, як до «ускладненої жовчнокам’яної хвороби».

Коли звертатися до лікаря

Якщо ви підозрюєте, що у вас трапляються напади жовчної кольки, вам необхідно зустрітися з вашим лікарем. Негайно зверніться до лікаря за порадою, якщо у вас з’явилися такі симптоми:

Лікування жовчнокам’яної хвороби

Камені з жовчного міхура

Лікування каменів у жовчному міхурі, залежить від стадії захворювання. В ідеалі, втручання в літогенний стан міхурово жовчі може запобігти утворенню жовчних каменів, хоча, в даний час, цей варіант обмежений кількома особливими обставинами. Безсимптомний перебіг жовчнокам’яної хвороби може контролюватися.

Якщо жовчні камені викликають будь-які симптоми, показана холецистектомія — хірургічна операція з видалення жовчного міхура, хоча в деяких випадках може бути призначено розчинення жовчних каменів за допомогою медичних препаратів. При неускладненій жовчнокам’яної хвороби з жовчної колькою, можуть бути призначені профілактичні заходи з метою контролю захворювання — це може бути корисною альтернативою холецистектомії у окремих пацієнтів, особливо тих, для яких операція буде представляти високий ризик.

Медичні процедури для лікування каменів в жовчному міхурі використовувані окремо або в комбінації, включають наступне:

Медичний контроль захворювання є більш ефективним у пацієнтів з добре функціонуючим жовчним міхуром, де утворені невеликі камені (1 см) з високим вмістом холестерину. Пероральний прийом препаратів для розчинення жовчних каменів може тривати більше 6 місяців і успіх від цього типу лікування становить менше 50%.

Також рекомендуємо ознайомитися з народним засобом, що допомагає розчинити камені в жовчному міхурі.

Лікування безсимптомних жовчних каменів

Урсодезоксихолева кислота — препарат

Хірургічне лікування безсимптомних жовчних каменів не рекомендується. Ризик ускладнень, пов’язаних з хірургічним втручанням вище, ніж ризик симптоматичної хвороби. Приблизно у 25% пацієнтів з безсимптомними жовчними каменями протягом 10 років розвиваються симптоми захворювання.

Особи з цукровим діабетом і вагітні жінки повинні пройти ретельне обстеження, щоб визначити ризики, якщо жовчні камені стають симптоматичними або розвиваються ускладнення.

Проте, холецистектомія з безсимптомними жовчними каменями може бути призначена таким пацієнтам:

Пацієнтам з факторами ризику для ускладнень жовчнокам’яної хвороби може бути вибірково запропонована холецистектомія, навіть якщо у них безсимптомні камені в жовчному міхурі. Сюди можна віднести людей з деякими захворюваннями і дітей:

Деяким пацієнтам з кальцинованої або порцеляновим жовчним міхуром слід розглянути холецистектомію в зв’язку з підвищеним ризиком розвитку раку (25%). Зверніться до хірурга для видалення в амбулаторних умовах.

Розчинення каменів в жовчному міхурі

Урсодезоксихолева кислота (Урсодіол) є розчинюючим агентом жовчних каменів. Тривале застосування урсодезоксихолевої кислоти знижує рівень холестерину в жовчі, як шляхом зменшення секреції холестерину печінкою, так і за рахунок зменшення детергентного ефекту солей жовчних кислот в жовчному міхурі. Десатурація жовчі запобігає формуванню кристалів і, по суті, може дозволити поступове витяг холестерину з існуючих каменів.

У пацієнтів з холестеринів жовчними каменями, лікування урсодезоксихолевой кислотою в дозі 8-10 мг. к.добу, може привести до поступового розчинення жовчних каменів. Цей тип лікування за часом зазвичай триває 6 — 18 місяців і є успішним тільки при наявності невеликих, виключно холестеринових каменів. Під час лікування жовчнокам’яної хвороби урсодезоксихолевой кислотою, все ще існує небезпека ускладнень до того моменту, поки розчинення каменів не буде успішно завершено. Частота рецидивів становить 50% протягом 5 років. Крім того, після припинення лікування, у більшості пацієнтів протягом наступних 5 — 10 років формуються нові камені в жовчному міхурі.

Лікування пацієнта з симптомами жовчнокам’яної хвороби

У пацієнтів з симптоматичними жовчними каменями, обговорюються варіанти хірургічного та консервативного лікування; лікарі невідкладної допомоги повинні направити пацієнта до їх лікаря і хірурга для амбулаторного спостереження.

Холецистектомія

Видалення жовчного міхура (холецистектомія), як правило, показано хворим, які зазнали симптоми або ускладнення жовчнокам’яної хвороби, якщо вік пацієнта і загальний стан здоров’я не створюють надмірно високого ризику. У деяких випадках емпієми жовчного міхура, тимчасове дренування гною з жовчного міхура (холецістостомія) може бути кращим, щоб стабілізувати стан і дозволити згодом провести холецистектомію в найбільш підходящий момент часу.

У пацієнтів з підозрою на наявність каменів в загальному жовчному протоці, хірург може виконати інтраопераційну холангіографія під час холецистектомії. Загальний жовчний протік можна досліджувати за допомогою Холедохоскопія. Якщо зустрічаються камені в загальному жовчному протоці, вони зазвичай можуть бути вилучені в ході операції. Крім того, хірург може створити свищ (сполучення) між дистальним жовчним протокою і дванадцятипалої кишкою (холедоходуоденостомія), що дозволяє камінню безпечно потрапити в кишечник.

Відкрита холецистектомія в порівнянні з лапароскопічної холецистектомії

Лапароскопічна холецистектомія — обладнання для проведення операції

Вперше холецистектомія була виконана в кінці 1800-х. Відкритий підхід піонера холецистектомії Карла Лангенбуха залишався стандартом до кінця 1980-х років, коли був введений метод лапароскопічної холецистектомії. Лапароскопічна холецистектомія була авангардом малоінвазивної революції, яка зачепила всі сфери сучасної хірургічної практики. В даний час, відкрита холецистектомія в основному проводиться в особливих ситуаціях.

У традиційному відкритому підході до холецистектомії використовували великий надріз на правому підребер’ї. На відміну від цього, лапароскопічна холецистектомія використовує 4 дуже маленькі розрізи. Час відновлення і післяопераційні болі помітно зменшуються при лапароскопическом підході.

В даний час, лапароскопічна холецистектомія зазвичай виконується в амбулаторних умовах. Завдяки зменшенню часу перебування в стаціонарі і часу, втрачений на роботі, лапароскопічний метод також знизив вартість холецистектомії.

Якщо лапароскопічна холецистектомія була нескладною, пацієнт може бути відправлений додому в той же день в тому випадку, якщо післяопераційний біль і нудота, добре контролюється. У пацієнтів старше 50 років ризик реадмісію повишается. Во час лапароскопічної холецистектомії хірург повинен витягти камені, які могли вийти через перфоровану жовчний міхур. У деяких випадках може знадобитися перехід від лапароскопічної холецистектомії до откритой. Паціентам, у яких камені в жовчному міхурі були загублені в черевній порожнині, рекомендується наступні ультразвукові дослідження протягом наступних 12 місяців. Більшість ускладнень (зазвичай, абсцес навколо каменя) відбуваються протягом цього часу.

Найбільш страшне і хворобливе ускладнення холецистектомії — пошкодження загальної жовчної протоки. Кількість травм жовчної протоки збільшилася в зв’язку з появою лапароскопічної холецистектомії, але зараз у зв’язку з накопиченим досвідом і ступенем підготовки в мінімально інвазивної хірургії, ускладнення, пов’язані з пошкодженням загальної жовчної протоки, значно знизилися.

Регулярна холангиография є мінімальною допомогою в запобіганні травм загальної жовчної протоки. Проте, існують переконливі докази того, що це призводить до інтраопераційної виявлення таких ушкоджень.

Холецистостомія

У пацієнтів, які перебувають в критичному стані в зв’язку з емпієма жовчного міхура і сепсисом, холецистектомія може бути небезпечною. В такому випадку, хірург може обрати для виконання холецістостоміі незначну операцію по установці дренажної трубки в жовчний міхур. Це зазвичай призводить до клінічного поліпшення. Після того як пацієнт стабілізується, може бути виконана повноцінна холецистектомія.

У деяких випадках, холецістостомія також може бути виконана під контролем інвазивних радіологів за допомогою КТ-сканування. Цей підхід виключає необхідність анестезії і особливо привабливий для клінічно нестабільних пацієнтів.

Ендоскопічна сфинктеротомия

Ендоскопічна сфинктеротомия

Якщо хірургічне видалення з загальної жовчної протоки відразу неможливо, може бути використана ендоскопічна ретроградна сфинктеротомия. У цій процедурі, ендоскопіст вводить голку в жовчний протік фатер сосочок. Використовуючи електрокоагуляціонний сфінктеротом, ендоскопіст робить надріз розміром приблизно 1 см через сфінктер Одді і внутрідуоденальное частина загальної жовчної протоки, створюючи отвір, через яке каміння можна витягти.

Ендоскопічна ретроградна сфинктеротомия особливо корисна тяжкохворим пацієнтам з висхідним холангітом, викликаним закупоркою ампули Фатер жовчними каменями. Іншими показаннями для процедури є:

Інтраопераційна ендоскопічна сфинктеротомия (IOES) під час лапароскопічної холецистектомії була запропонована в якості альтернативного лікування для передопераційної ендоскопічної сфинктеротомии (POES), а потім лапароскопічної холецистектомії; це пов’язано з тим, що IOES є настільки ж ефективною і безпечною, як POES, і результатом стає значно коротший час перебування в лікарні.

Профілактика жовчнокам’яної хвороби

Лікування урсодезоксихолевої кислотою може запобігти утворенню жовчних каменів. Це було продемонстровано в умовах швидкої втрати ваги, викликаної самими низькокалорійними дієтами або баріатричної хірургією, які пов’язані з високим ризиком утворення нових холестеринових каменів у жовчному міхурі (20 — 30% протягом 4 міс). В такому випадку, прийом урсодезоксихолевої кислоти в дозуванні 600 мг на день протягом 16 тижнів знижує захворюваність на жовчнокам’яну хворобу на 80%.

Рекомендується зміна раціону харчування зі зниженням споживання жирів; це може знизити кількість нападів жовчних кольок. Проте, це ніяк не впливає на розчинення каменів в жовчному міхурі.

Дієта і активність

Дієта є необхідним заходом у профілактиці жовчнокам’яної хвороби

Існують дані свідчать про те, що правильне харчування сприяє профілактиці жовчнокам’яної хвороби. У пацієнтів з ожирінням, які проводять агресивні програми зниження ваги або піддаються баріатричних хірургії, ризик утворення каменів в жовчному міхурі вкрай високий; в цьому випадку повинна бути розглянута короткострокова профілактика урсодезоксіхоліевой кислотою.

Консультації

Пацієнти, які зазнали епізод типовою жовчної коліки або ускладнення жовчнокам’яної хвороби, повинні бути спрямовані до хірурга з досвідом проведення лапароскопічної холецистектомії.

Якщо симптоми нетипові, можуть бути доцільні консультації з головним гастроентерологом. У тому випадку, якщо може знадобитися ендоскопічна ретроградна сфинктеротомия, вам буде потрібна консультація з гастроентерологом, що спеціалізуються на жовчної ендоскопії.

Довгостроковий моніторинг

Після холецистектомії, приблизно у 5 — 10% хворих розвивається хронічна діарея. Це, як правило, пов’язане з жовчними солями. Частота ентерогепатичній циркуляції жовчних солей збільшується після видалення жовчного міхура, в результаті чого більшу кількість солей жовчних кислот досягає товстої кишки. У товстій кишці, солі жовчних кислот стимулюють слизову секрецію солі і води.

Постхолецистектомічний діарея, як правило, помірна і може контролюватися за допомогою епізодичного застосування препаратів від діареї, таких як лоперамід. Більш часту діарею можна лікувати за допомогою щоденного прийому смол, що зв’язують жовчні кислоти (наприклад, колестипол, холестирамін, колесевелам).

Після холецистектомії, деякі люди зазнають біль, що нагадує рецидив жовчних кольок. Термін — постхолецистектомічний синдром, іноді використовується для цього стану.

Багато пацієнтів з постхолецистектомічній синдромом, страждають від довгостроковій функціональної болю, яка помилково діагностується як болю жовчного походження. Стійкість симптомів після холецистектомії не видається дивною. Діагностичні і лікувальні зусилля повинні бути спрямовані на справжні причини.

Деякі люди з постхолецистектомічній синдромом страждають розладом моторики сфінктера Одді, званим дискінезією жовчовивідних шляхів, при якій сфінктера не вдається розслабитися, як правило після прийому їжі. Діагноз може бути встановлений в спеціалізованих центрах ендоскопічної манометр. У встановлених випадках дискінезії жовчовивідних шляхів, ендоскопічна ретроградна сфинктеротомия як правило, ефективна в полегшенні симптомів.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: